• Post category:Blog

Ikona św. Archanioła Michała z 2 poł. XV w.

You are currently viewing Ikona św. Archanioła Michała z 2 poł. XV w.

Ikona św. Archanioła Michała z 2 poł. XV w. z Drohobycza zachwyca nas pod wieloma względami: bogactwem stroju, złotem na skrzydłach, wieloma zdobieniami na lorum. Jest jeszcze jeden element, który bardzo przyciąga wzrok, to rośliny, wśród których wędruje anioł.
Można by pomyśleć, że te kwiatki namalował artysta, aby upiększyć ikonę, albo zapełnić puste miejsca. Czy tak było? Wyjaśnienia możemy szukać w fakcie, że ikonę czytamy przez symbole. To właśnie język symboli w ikonie umożliwia nam otworzenie wielu okien i wchodzenie w nowe zrozumienie ikony. Jest to podobne doświadczenie do czytania Słowa Bożego – odkrywanie znaczenia każdego słowa prowadzi nas do kolejnych słów i daje głębsze poznanie miłości Pana Boga do nas.
Co ukrywa się pod symbolem roślin? 

Rośliny z ikony św. Michała Archanioła bardzo przypomina krwiściąg.

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis)
Tradycyjnie ta roślina była wykorzystywana przez wieki do tamowania krwawień, zresztą właśnie temu zawdzięcza ona swoją nazwę. Za pomocą tej rośliny często leczono stany zapalne układu pokarmowego oraz różne choroby trawienne. Biorąc pod uwagę, że krwiściąg ma silne działanie antybakteryjne i przeciwobrzękowe, można go było stosować zewnętrznie. Krwiściąg lekarski może być również stosowany w kuchni. Młode liście rośliny są jadalne i mogą być ciekawym urozmaiceniem sałatek. Sposobów na użycie tej rośliny jest znacznie więcej. Można na przykład z niej wytwarzać rozmaite nalewki czy napary. 
Krwiściąg lekarski jest dość okazałą, kępiastą byliną, której pędy mogą dorastać do wysokości około 1,2–1,5 m. Wiosną z podziemnego kłącza roślina rozwija rozetę złożonych, zielonych, pierzastych liści z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Wczesnym latem zaczynają pojawiać się wiotkie, cienkie i lekko rozgałęzione pędy kwiatostanowe, na szczycie których od czerwca do jesieni (IX) rozwijają się małe, zwykle obupłciowe, ciemnoczerwone lub ciemnoróżowe kwiaty zebrane w niewielkie, wydłużone, kłosowate kwiatostany. Kwiaty są miododajne, dlatego pszczoły bardzo chętnie je odwiedzają.
Krwiściąg lekarski jest przede wszystkim dziko rosnącym zielem leczniczym, występującym powszechnie na terenie Chin, Japonii, Ameryki Północnej oraz Europy (w tym również Polski), jednak czasami uprawia się go także w ogrodach, jako interesującą roślinę ozdobną. W naturze zasiedla wilgotne łąki, zarośla, widne lasy oraz brzegi zbiorników wodnych, dlatego w uprawie oczekuje podobnych warunków. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz stosunkowo wilgotne, żyzne, przepuszczalne podłoża. Dobrze znosi niskie temperatury, jednak nie toleruje suszy i w upalne lata wymaga podlewania. Krwiściąg należy do roślin stosunkowo zdrowych, gdyż rzadko spotyka się na nim objawy choroby lub żerowania szkodników (www.abczdrowie.pl).

Informacje te na pewno bardzo poszerzają nasze patrzenie na ikonę i na interpretację symbolu roślin. 
Mnie osobiście przychodzą na myśl słowa Psalmu 103:
,,Błogosław, duszo moja, Pana,
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!
On odpuszcza wszystkie twoje winy,
On leczy wszystkie twe niemoce,
On życie twoje wybawia od zguby,
On wieńczy cię łaską i zmiłowaniem,
On twoje dni nasyca dobrami:
odnawia się młodość twoja jak orła” (Ps 103, 1–5)

Barbara Potyrała