Przemyska Szkoła Ikonopisania

Fundacja „Strywihor” od 2019 r. prowadzi Przemyską Szkołę Ikonopisania, stworzoną dla osób dorosłych, pragnących poznać sztukę ikonopisarstwa Ziemi Przemyskiej, umiejętnie łączącego lokalne dziedzictwo sztuki sakralnej z bizantyjską tradycją.
Zajęcia w Szkole obejmują 3-letni program praktycznych i teoretycznych zajęć, rozłożonych na 6 semestrów. Praktyczny kurs ikonopisania przewiduje edukację malarską, rozpoczynającą się od najprostszych wzorów ikonograficznych, a stopniowo przechodzącą do skomplikowanych arcydzieł miejscowych średniowiecznych mistrzów. Jej częścią są również zajęcia z Kaligrafii Średniowiecznej oraz Rysunku Ikonograficznego. Teoretyczne zajęcia obejmują takie zagadnienia jak: Historia Sztuki Sakralnej, Ikonografia Starego Testamentu, Ikonografia Nowego Testamentu, Teologia Ikony, Duchowość Ikony, Ikonografia Świąt, Ikonografia Świętych, Latynizacja i bizantynizacja Kościoła Katolickiego na przestrzeni wieków, Technologia Średniowiecznej Sztuki Ikonopisania XIV–XVI w., Pigmenty i Minerały.
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów, ekspertów w swych dziedzinach. W procesie nauczania wraz z uczniami Szkoły sięgają oni po wiarygodne badania naukowe oraz materiały dydaktyczne, w tym wykorzystują makro zdjęcia i zdjęcia wykonane w technice hiperobrazowania, pomocne przy wizualizacji powierzchni średniowiecznych ikon w celu identyfikacji dawnych technologii malarstwa (pociągnięcia pędzla, ruch/kierunek, grubość/liczba/kolor warstw malarskich, sygnatury).

Wyjątkową cechą Szkoły jest nauczanie sztuki ikonopisania na podstawie programu edukacyjnego, stworzonego w oparciu na średniowieczne dziedzictwo mistrzów Ziemi Przemyskiej. Uczestnicy Szkoły naśladują arcydzieła sztuki sakralnej XIV–XVI w., własnoręcznie odtwarzając wszystkie etapy ich tworzenia, między innymi przygotowują deski i warstwy gruntu, wykonują temperę, pracują nad wykończeniem. Pisząc ikony tak, jak czynili to dawni mistrzowie, uczestnicy stopniowo pojmują cały proces tworzenia ikony, we wszystkich jego szczegółach, poznają pełnię bogactwa dziedzictwa Ziemi Przemyskiej, a zarazem ożywiają historyczne tradycje i stają się ich współczesną częścią. Poza tym specyfika nauczania w Szkole pozwala opanować sztukę ikonopisania nawet tym osobom, które nigdy nie zajmowały się malarstwem czy sztukami plastycznymi.
Przemyska Szkoła Ikonopisania cieszy się dużym zainteresowaniem jak i na poziomie krajowym, tak i ogólnopolskim, licząc obecnie około 50 uczestników. Można to wiązać z tym, iż pomimo współczesnego wszechobecnego zainteresowania sztuką ikonopisarską, jako jedna z nielicznych odwołuje się do lokalnej tradycji średniowiecznych mistrzów, do piękna i kunsztu ich konkretnych dzieł, zachowanych w miejscowym środowisku (w muzeach, cerkwiach, klasztorach i malowidłach architektury sakralnej Ziemi Przemyskiej).
Przemyska Szkoła Ikonopisania to nie tylko miejsce nauki, ale też i społeczność, jako że jej działalność w znacznym stopniu opiera się na pracy wolontariuszy oraz pomocy życzliwych osób. Symbolizuje to motto Szkoły: „Wspólnie tworzymy Przemyską Szkołę Ikonopisania”. Nawiązuje ono też do entuzjastycznego udziału osób interesujących się sztuką sakralną oraz aktywną promocją lokalnej tradycji ikonopisania Ziemi Przemyskiej.

Adres:

Przemyska Szkoła Ikonopisania
ul. Basztowa 13
37-700 Przemyśl
tel. 731 554 938
e-mail: przemyska.szkola.ikonopisania@gmail.com
Facebook: Przemyska Szkoła Ikonopisania

6 powodów, abyś zaczął naukę w Przemyskiej Szkole Ikonopisania: