PROJEKT „TRADYCJA DOSTRZEGANA”

Projekt „Tradycja dostrzegana”, realizowany przez Fundację Odrodzenia, Badań i Rozwoju Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Przemyskiej „Strywihor”, to działanie kulturalne on-line w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie projektu polega na przedstawieniu szczegółowego procesu tworzenia ikony, posługując dotychczasowymi wynikami badań ikon XIV–XVI wieku w zbiorach MNK, i możliwością dostępu do zbiorów cyfrowych sztuki cerkiewnej MNK.

Zaproponowany projekt zakłada ogólne zapoznanie się z bogatą i różnorodną tworczością dawnych mistrzów Ziemi Przemyskiej, działalnością konkretnego kręgu ikonopisarskiego oraz techniko-technologicznymi aspektami procesu pisania ikon. Ponadto przewidziana jest praktyczna nauka pisania ikony on-line autentyczną dawną techniką poprzez naśladowanie arcydzieła malarstwa ikonowego, korzystając z naturalnych pigmentów według technologicznej tradycji średniowiecza. Praktyczne warsztaty on-line będą uzupełniane dokładnym opisem oraz wykonanymi makro zdjęciami poszególnych etapów pisania ikony z szczegółowym powiększeniem warstw malarskich za pomocą techniki hiperobrazowania.

Zaproponowany projekt „Tradycja dostrzegana” jest adresowany do wszystkich zainteresowanych, zachęca do czynnego udziału w kulturze i upowszechniania dorobku kulturowego poprzez poznanie i naśladowanie skarbów narodowych, zachowanych w polskich i zagranicznych muzeach. Projekt przyczynia się do upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym poprzez udostępnione zasoby cyfrowe i zachęca do korzystania z narzędzi internetowych.

Zadanie projektu składa się z 11 teoretycznych i praktycznych warsztatów on-line, polegających na zapoznaniu się ze sztuką ikonopisania dawnych mistrzów przemyskiego kręgu oraz naśladowaniu technologii powstania ikon przy wykorzystaniu historycznych pigmentów.
Do teoretycznych warsztatów on-line w formie filmów zalicza się 5 lekcji o następujących tematach: 1. Informacje ogólne o ośrodkach ikonopisarskich Ziemi Przemyskiej; 2. Warsztat ikonopisarski kręgu mistrzów z Węglówki XV–XVI w.; 3. Film „Ikony z Węglówki”, stworzony na podstawie ekspedycji do historycznego ośrodka ikonopisania oraz muzeum; 4. Historyczne pigmenty i metody ich wytwarzania; 5. On-line prelekcja „Ikonografia ikony „Oblicze Chrystusa na chuście””.

Praktyczne on-line warsztaty pisania ikon składają się z 6 lekcji: od stworzenia podłoża, opracowania każdej warstwy malarskiej dzięki naśladowaniu pociągnięcia pędzla średniowiecznego mistrza, do werniksu.

Zdjęcie ikony do zajęć on-line można pobrać na stronie MNK

Zachęcamy do wzięcia udziału w projekcie, by własnoręcznie napisać ikonę, korzystając z lekcji on-line!